פילאטיס מכשירים או מזרן? - חדר כושר הולמס פלייס Holmes Place

אימון שרירי ליבה המוכר יותר בשם “פילאטיס” הוא אימון מסוג חשוב ביותר שמפתח את כל השרירים החשובים ביותר במרכז הכוח של הגוף, ומומלץ מאד לשלב אותו בשגרת האימון שלכם. אם כבר החלטתם להתחיל לעשות זאת, עכשיו אתם צריכים לבחור בין אימון פילאטיס מכשירים לפילאטיס מזרן – שני סוגים דומים אך מעט שונים של אימון שרירי ליבה. הנה מה שאתם צריכים לדעת על פילאטיס מכשירים מול מזרן לפני שאתם יוצאים לדרך:

מועדון כושר של היום, שלא כמו חדר כושר פשוט של פעם, כמעט אף פעם אינו כולל רק מכשירים ומאמנים מקצועיים אלא גם מגוון רחב של אימונים משלימים מסוגים מיוחדים, כאשר אחד הסוגים העיקריים של אימונים כאלו שמוכר כמעט בכל מועדון כושר שמכבד את עצמו הוא אימון פילאטיס.

שיטת פילאטיס, שפותחה על ידי אדם בשם ג’וזף פליאטיס, כוללת מגוון תרגילים שונים המיועדים לחיזוק שרירי הליבה המייצבים, גם שרירי הבטן וליבת הגוף וגם את שרירי הגפיים הראשיים שנמצאים בסמוך למפרקים. הרעיון מאחורי ההתמקדות בשרירים הללו היא שמרבית כוחו ויכולת התנועה של הגוף מבוססים על שימוש (לפעמים אפילו מאומץ וכמעט בלעדי) בשרירים הללו, ולא ניתן להגיע למיצוי יעיל ומיטבי של פעילות ספורטיבית בלי להשקיע בפיתוחם.

ישנן שתי שיטות עיקריות בהן מתבצע אימון פילאטיס, שנקראות בצורה פשוטה אחרי סוג האימון שמתבצע בהן. שיטות אלו נקראות פילאטיס מכשירים ופילאטיס מזרן, כאשר ההבדל ביניהן אינו מהותי ברמת הנכון ולא נכון, אך הוא בהחלט קיים ומהותי.

פילאטיס מכשירים או פילאטיס מזרן

אימון פילאטיס מכשירים נעשה באמצעות מגוון רחב של מכשירים ומתקנים שפותחו על ידי ממציא שיטת הפלאטיס, שמקנים כולם למתאמן מספר סוגים ואופנים שונים של התנגדות איתה אפשר לבצע תרגילים ביעילות מירבית. באימון זה המכשירים מהווים לא רק גיוון ועניין מבחינת עשייה ותרגול ספורטיבי, אלא גם את האובייקט העיקרי שבאמצעותו מתבצע האימון כולו.

 

לעומת אימון זה, אימון פילאטיס מזרן נעשה בישיבה או שיכבה על הרצפה (על מזרנים כמובן) ובדרך כלל ללא שימוש במכשירים או עזרי אימון חיצוניים מלבד גומיות. את ההתנגדות הדרושה לביצוע התרגילים באופן יעיל משיג המתאמן ממשקל גופו או על ידי שיתוף פעולה עם בן זוג לאימון, ולא על ידי שימוש במכשירים ייעודיים.

למרות שמדובר בשני סגנונות שונים לביצוע של אותה השיטה, במציאות כמעט כל חבר, מומחה ספורט או מאמן אישי ימליץ לכם דווקא על אחת משתי השיטות. בשורה התחתונה, במה באמת עדיף לכם לבחור? הנה הכוונה קצרה שתעזור לכם להחליט:

פילאטיס מכשירים - מועדון כושר הולמס פלייס

פילאטיס מכשירים או פילאטיס מזרן? – קודם מנסים ואז מעדיפים

אם אתם בדרככם להצטרף לראשונה לשיעור פילאטיס ואינכם יודעים האם ללכת על פילאטיס מכשירים או פילאטיס מזרן, חשוב שקודם כל תתנסו בשני הסגנונות בצורה טובה, לפחות פעמיים או שלוש, ותלמדו להכיר את יתרונותיהם וחסרונותיהם לבד.

על קצה המזלג, ניתן להגיד ששיעור פילאטיס מזרן מתאים יותר למתאמנים מתחילים או לאנשים עם בעיות שרירים ספציפיות שמפריעות להם לבצע את העבודה עפ המכשירים בצורה חלקה ומיטבית. לעומת זאת, פילאטיס מכשירים הוא שיעור מתקדם יותר שאפשר להגיע איתו רחוק יותר, אך כדאי להתחיל אותו ברמת עצימות נמוכה יחסית מכיוון שהוא נחשב למעט קשה יותר.

היתרון העיקרי של פילאטיס מכשירים טמון בכך שהתרגילים בשיטה זו מאפשרים למתאמן לפתח שליטה רבה יותר על תנועות הגוף וכן להתאים את האימון גם לדרגת עצימות גבוהה במיוחד במקרה של עיסוק בספורט מקצועי. לעומת זאת, היתרון העיקרי בשיטת המזרן הוא אפשרות שילוב של אנשים שאינם יכולים להשתלב במסלול המכשירים, וכן יתרון בתחום הטיפול השיקומי, למשל בבעיות ברכיים ומפרקים אחרים.

למתחילים, מומלץ לשלב בין שני הסגנונות ולבדוק מה בדיוק מתאים לכם ולגוף שלכם, ולאחר מכן לפנות לצוות מועדון הכושר שמתמחה בתחום ולהתייעץ איתו לגבי המסקנות שהפקתם מניסוי השיעורים השונים. במרבית המקרים, מאמן מקצועי ימליץ לכם להתמקד במסלול של פילאטיס מכשירים, אלא אם כן יש לכם בעיה שמונעת מכם לבצע את התרגילים שכלולים בו בצורה מיטבית. אם יש בעיה כזו, המאמן שמעביר את השיעור כבר יגיד לכם את זה.