מכסחי המיתוסים: כפיפות בטן, שרירי הבטן וכל היתר - חדר כושר הולמס פלייס Holmes Place

מאת: שרון לייבל – הולמס פלייס נתניה

כמה פעמים כבר שמעתם את אחד המשפטים “יש בטן עליונה ובטן תחתונה” או “צריך לעשות כפיפות בטן כדי להוריד את השומן”?

האמת, אין כזה דבר בטן עליונה ובטן תחתונה, זה למעשה אותו השריר בדיוק ולא ניתן להפעיל חלק ממנו.

ישנם 4 שרירי בטן:

שני שרירים אלכסוניים בצדדים (ולא מקדימה)
שריר “ישר בטני” אחד מקדימה
שריר נוסף פנימי
ועמוק ורוחבי אשר “מחזיק” את הבטן

נהוג לחשוב כי השריר בעל הקוביות (הישר בטני) מחולק לשני חלקים – עליון ותחתון, וזה ממש ממש לא נכון!
השריר הוא אחד ואפשר להפעיל את כולו בלבד.
הסיבה שמרגישים בתרגילים מסוימים את חלקו העליון ובתרגילים מסוימים את חלקו התחתון היא עצבוב תחושתי בלבד, כלומר, זהו עניין תחושתי בלבד ולא מוטורי אשר באמת מגרה את השריר לעבוד יותר.

שריר הבטן מצריך עבודה דומה לכל שריר אחר. אם מעוניינים בעיבוי (היפרטרופיה) של השריר אחרי הורדת אחוזי שומן, יש לעבוד באותו אופן: עבודה כנגד משקל, סטים עם מספר חזרות, מנוחה בין סט לסט וכו’. לעיבוי השריר אין צורך ביותר מ-12-15 חזרות ב-3 סטים, 3 פעמים בשבוע. אין צורך בעשרות ומאות חזרות. חזרות רבות יעבדו על מרכיבי הסיבולת – ולא על עיבוי השריר, בדומה לכל שריר אחר בגוף.

כמובן ש-15 חזרות לשרירי הבטן לשם עיבוי השריר צריכות להתבצע עם התנגדות גדולה יותר ולא באותה ההתנגדות שמבצעים בה 30 כפיפות (תוספת משקולות, שיפוע, גומיות וכו’), אך שימו לב: צריך להזהר מעומס מוגזם בתנועות כפיפה של עמוד השדרה, בכדי לא להסתכן בפריצת דיסק.
יחד עם זאת, על שרירי הבטן כדאי תמיד לעבוד בנוסף גם במספר חזרות גבוה לשם שיפור התפקוד היציבתי.
בכל מקרה, מומלץ לפנות למאמן להדרכה פרטנית.

ומה לגבי “כפיפות בטן מורידות שומן” ?

גם במקרה זה, מדובר במיתוס. רבים חושבים שכפיפות בטן יפחיתו מהשומן בבטן ועל כן יחטבו אותה ולא כך הדבר. הכפיפות אמנם מחזקות את שרירי הבטן, אך אם אחוזי השומן בגופנו גבוהים לא נוכל לראות את השרירים המעוצבים.
ככלל, לא קיים תרגיל אשר “שורף” שומן בצורה נקודתית ומקומית. כפיפות בטן אמנם מחזקות את השרירים אך לא משפיעות על העטיפה השומנית מעל השריר וזה נכון גם לכל תרגילי הישבן, הירכיים והידיים.
מסיבה זו בשביל להשיג בטן מעוצבת נצטרך להפחית באחוזי השומן הכלליים. תזונה מאוזנת ופעילות אירובית משולבת בחיזוק כל הגוף יביאו בסופו של דבר לבטן מעוצבת ובין היתר גם לישבן וירכיים מעוצבים.

אגב, מי מביניכם אשר ימצא את השיטה להורדת שומן סלקטיבית ונקודתית ירוויח הרבה מאוד כסף…