חדר כושר לילדים – באיזה גיל כדאי להתחיל? - חדר כושר הולמס פלייס Holmes Place

אורח חיים ספורטיבי ובריא הוא ממש לא משהו של מבוגרים, ואם כבר אז כדאי להתחיל את החלק הספורטיבי בגיל מוקדם ככל האפשר. עם זאת, חשוב לזכור שילד קטן הוא לא ספורטאי עילית וצריך להתייחס בהתאם למסגרת האימונים ורמת הקושי בה הוא עומד, בעיקר לפני גיל 14. מתי כדאי להתחיל ללכת לחדר כושר, ואילו חוגים לילדים מספקים את המסגרת המתאימה ביותר בשביל הספורטאי הצעיר שלכם?

חדר כושר, שאמנם שינה את שמו בעידן של היום למועדון כושר אבל עדיין נשאר בתור ביטוי “סלנגי” בשפה של כולנו, הוא אחד הסממנים העיקריים של אנשים המקיימים תרבות ספורטיבית ואורח חיים בריא, שלא להגיד הבית השני של רבים מהם.

ביקור במועדון הכושר, כלומר כניסה למסגרת מחייבת בה מתבצעת פעילות ספורטיבית מאומצת, היא בהכרח דבר טוב עבור ספורטאי בכל גיל. אין משהו רע באימון ספורטיבי שמתבצע בצורה נכונה ובריאה, וכל אימון שכזה הוא בהכרח טוב לגוף ולנשמה.

אבל, כאשר מדובר בילד שלכם ולא בכם, נצטרך להתמקד רגע במילים הקודמות. “צורה נכונה ובריאה”. זה בדיוק מה שאתם צריכים לספק לילד שלכם ששואף להיות ספורטאי צעיר, כדי שהוא יוכל להגיע ליעד שלו בצורה טובה שלא תפגע בו בשום צורה.

מהי גישה נכונה עבור חדר כושר או חוגים לילדים שמספקים סביבה של אימונים ספורטיביים מאומצים? קודם כל, לקחת לתשומת ליבכם שמדובר בנושא רגיש שיש להקפיד על הבסיס שלו בצורה מקסימלית, וללמוד קצת לפני שאתם מעבירים את הידע הלאה אליו.

חוגים לילדים - חדר כושר לילדים - מועדון כושר הולמס פלייס

חדר כושר לילדים עד גיל 14

המנטרה הראשונה והאחרונה שאתם צריכים לדקלם בראש בהקשר של חוגים לילדים בחדר כושר, שלא חס וחלילה לומר פעילות עצמאית בחדר כושר (לא שולחים ילד לבד לחדר כושר, נקודה!) היא מנטרה של “חובה להתאים את המסגרת לילד שלכם”. גם אם הילד רוצה מאד ללכת 7 פעמים בשבוע להרים משקולות או חולם להיות אלוף העולם בריצה, אתם צריכים לדעת שהוא רק ילד שעדיין לא יודע איזו מסגרת מתאימה לו באמת.

הדבר הראשון שעליו אתם צריכים להקפיד הוא פיקוח. מתוך הנחה שעד גיל 14 (לפי חוק הספורט) לא מומלץ לילד לבצע פעילות ספורטיבית מאומצת ללא השגחה אישית צמודה של מאמן, כדאי להמשיך להתייחס לילדים שלכם כאל ילדים שדורשים פיקוח על הגיל הזה ולא לשלוח אותם לשום מסגרת שאינה כוללת פיקוח שכזה.

אחרי שמצאתם חוגים לילדים במועדון כושר שכן מציעים מסגרת צמודה ומקצועית של פיקוח והשגחה מצד מאמנים מקצועיים, ואחרי שווידאתם שמדובר במוסד שיודע לנהל מסגרת שכזו ועשה זאת במשך זמן רב (לא בוחרים מקום בלי המלצות) אתם יכולים לשלוח את הילד שלכם להתחיל להתאמן במסגרתם. מכאן, מתחילה הדרך שלכם ושלו ביחד.

בשלב הזה הדבר החשוב ביותר הוא הדעה וההרגשה הפיזית של הילד שלכם. קודם כל הוא חייב ליהנות מהמסגרת, אחרת מדובר בכישלון שנחרץ מראש, וכמובן שהוא חייב להרגיש פיזית על גופו שהעיסוק הספורטיבי במסגרת זו עושה לו טוב. ללא כאבים (מלבד כאבי שרירים רגילים של פיתוח גוף) או בעיות, ובטח בלי שום סוג של סבל, אפילו מינורי.

תוך כדי התהליך תלמדו להבדיל בין “סבל” במרכאות שנובע מהתמודדות עם עולם שלא קל להיכנס אליו בהתחלה, בעיקר לא לילדים עצלנים שיותר נשלחו למסגרת מאשר בחרו בה, לבין סבל אמיתי שנובע בעיקר מכאב מאימון לא נכון. חשוב מאד להיות מודעים לכל סוג של כאב שלא אמור לצוץ, ולהיות עירניים לכך שהאימונים במסגרת הספורטיבית נערכים בצורה טובה על ידי צוות מקצועי, דרך שיח קבוע עם הילד בנוגע לנושא זה.